poniedziałek, 3 września 2012

Kaczka z mango



  • Kaczka,
  • 2 mango,
  • 3 kromki chałki lub placka drożdżowego,
  • 20 gram imbiru świeżego,
  • 1 trawa cytrynowa,
  • 8 goździków,
  • ziele angielskie – 5 ziarenek,
  • kardamon,
  • pieprz,
  • sól,
  • 1 jajko,
  • olej lub oliwa,
  • 400 ml białego wina półwytrawnego.

Kaczkę dokładnie umyć , osuszyć, oczyścić z pozostałości piór - pęsetą lub szczypcami, opalając nad ogniem.
Odciąć końcówki skrzydeł, kuperek – ( zawsze go odcinam ). I kaczka gotowa, ale jeżeli ktoś ma ochotę się pobawić to może wyjąć kości, czyli wyluzować. Taką kaczkę łatwiej potem jeść, ale jak ktoś nie ma wprawy i czasu to spokojnie można upiec w całości. Niektórzy mówią, że w kościach jest najwięcej smaku. Kaczkę natrzeć solą, pieprzem. Imbir obrać i zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Trawę bardzo drobno posiekać (to, co nie daje się siekać odłożyć i położyć potem obok kaczki w czasie pieczenia).Przyprawy zmielić. Chałkę pokroić w kostkę. Mango obrać, oddzielić od pestki pokroić w kostkę.
Na rozgrzaną patelnię wlać 2 łyżki oleju, dodać imbir, trawę cytrynową i przyprawy - chwilę przesmażyć. Dodać mango chwilę smażyć a następnie dodać chałkę. Następnie wlać 200 ml wina, dusić aż wino odparuje. Odstawić do ostudzenia. Białko oddzielić od żółtka. Białko ubić na sztywną pianę a następnie dalej ubijając dodać żółtko. Delikatnie wymieszać ubite jajko z masą.



Kaczkę z jednej strony zasznurować – wykałaczkami spiąć „dziurę” a następnie nitką zasznurować wokół wykałaczek. Kaczkę napełnić farszem (musi zostać trochę luzu) a następnie drugą „dziurę”  zasznurować tak jak pierwszą.
Kaczkę ułożyć w brytfance.
Wstawić do piekarnika nagrzanego do 210 stopni na 20 minut. Następnie zmniejszyć temperaturę do 160 stopni. Kiedy temperatura w piekarniku spadnie do 160 stopni polać kaczkę resztą wina. Piec 40-50 minut od czasu do czasu polewając wytworzonym sosem.



Do kaczki z mango Joasi polecam: Henri Weber, Gewurztraminer 2010, AOC Alsace, Francja. Dostępne w Makro C&C, cena około 40 zł.

Biały półsłodki gewurztraminer z Alzacji w kolorze płynnego złota. Na
nosie dobrze wyczuwalna słodycz owoców: brzoskwini, mango i rodzynek. Na podniebieniu skoncentrowane, mocne z dość długo utrzymującą się słodyczą na finiszu. Bogate danie Joasi wymaga gewurztraminera. Mięso kaczki z mango pasuje aromatycznie do charakteru wina.
Kaczka tak przygotowana to doskonała para dla słodkich gewurztraminerów. Taki zestaw idealnie się uzupełni i doskonale uwypukli mocne strony każdej ze stron.
Smacznego!!!
Specjalista ds. wina Bernadeta Jarosz


P.S Owoce mango oprócz zastosowania kulinarnego mają duże wykorzystanie w kosmetyce. Od niepamiętnych czasów dzięki swoim właściwościom zmiękczającym i ochronnym olejek z mango był składnikiem kremów pielęgnacyjnych. Aktywne substancje zawarte
w ekstrakcie z mango czynią go doskonałym surowcem znajdującym swoje zastosowanie w produktach do pielęgnacji skóry i włosów ze względu na działanie nawilżające i kondycjonujące. Dzięki zawartości witamin C i E – wykorzystywany jest w produktach o działaniu przeciwstarzeniowym ponieważ doskonale nawilża warstwę rogową, przywraca skórze elastyczność i młodzieńczy wygląd.

4 komentarze:

  1. niedobrze jest czytać takie przepisy w pracy...dekoncentrują

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ale, wracając z pracy można kupić wszystkie potrzebne składniki :)

      Usuń
  2. Kaczka pysznie wygląda, taka złocista, aż ślinka cieknie, też przymierzam się do kaczki, może wg Pascala(kuchnia lidla), zapowiada się pysznie:)

    OdpowiedzUsuń