sobota, 24 sierpnia 2013

Wino, Mąka i Woda.



Pizza…skąd się wzięła niby każdy wie ale czy aby na pewno?
Do początku XX wieku znana była jedynie jako regionalny przysmak w Kampanii ( Campanii) – regionu administracyjnego południowych Włoch ze stolicą w Neapolu. Swoją podróż po świecie i Włoszech rozpoczęła w 1905 roku w … w USA gdzie emigrant z Włoch otworzył w Nowym Jorku pizzerię. Pizza podbiła całe USA oraz Europę Północną. Do Rzymu – stolicy Włoch dotarła dopiero w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia !!
Pizza była bardzo lubianym i popularnym daniem w Kampanii. Była wielkim przysmakiem Ferdynanda I Burbona króla Neapolu syna króla Hiszpanii Karola III Burbona.
Emanuele Rocco w wydanej w 1885 roku książce opisał pizzę jako placek rozwałkowany lub rozciągnięty ręcznie i obłożony „co nam akurat przyjdzie na myśl”, polany oliwą lub smalcem i zapieczony w piecu.
Kto z nas nie zna albo nie lubi pizzy? A do niej wino….
No właśnie ale jakie wino : czerwone czy białe?


Aby odpowiedzieć na to pytanie kilkoro blogerów winnych i kulinarnych zostało zaproszonych przez Magazyn Wino do pizzerii Mąka i Woda w Warszawie, gdzie do wypieku pizzy wykorzystywany jest piec opalany drewnem a wybudowany przez Stefano Ferrara z Neapolu.


Temperatura w piecu wynosi 450-500 stopni, dzięki czemu pizza wychodzi idealnie upieczona. Zresztą do wszystkich elementów pizzy przykładana jest tu bardzo duża waga – większość produktów sprowadzana jest Włoch: mozzarella z mleka bawolego, sól morska, ocet balsamiczny, oliwa Barbrera, wędliny jak również pomidory. 


Dzięki temu i sercu włożonemu przez Pawła Fabisia pizza jest tu warta grzechu obżarstwa.


No, ale przejdźmy do degustacji.
Do wyboru mieliśmy osiem win: 4 białe i 4 czerwone:
białe: 

 






































czerwone:
5. Weingut Familie Auer, Zweigelt 2012, Wina.pl, 44 zł
 

















































                 














A dobieraliśmy je do:


1. Arancini – kulki z risotto z szafranem i mozzarellą di bufala, w panierce z bułki tartej, smażone na głębokim tłuszczu. 

2.Pizza Margherita - pomidory san marzano, mozzarella di bufala, bazylia, oliwa z oliwek – pierwszy raz pizzę Margheritę upiekł Raffaele Esposito dla króla Humberta I i jego żony królowej Małgorzaty, na cześć której pizza otrzymała nazwę

3. Pizza Diavola - pomidory san marzano, wędzona mozzarella, pikantne salami, chili

4. Pizza Bianca - mozzarella, szpinak, czerwona cebula, pancetta - pizza biała czyli pizza bez sosu pomidorowego

5.Pizza Fiori di zucchine – kwiaty cukinii, mozzarella, szalotka, ser stracchino
Przed spotkaniem pytałam kilku osób jakie wino podaliby do pizzy i większość z nich wskazała na wino czerwone, chociaż niektórzy wspominali o białym półwytrawnym. A my – a głównie specjaliści od wina dobrali następująco:
Do arancini – tu zdecydowanie białe wino - Pinot Bianco oraz verdejo Carrasvinas
Do Margherity – wspaniałe prawdziwe pomidory z tak charakterystyczną kwasowo słodką nutą i do nich czerwone Francesco Rinaldi e Figli, Dolcetto d’Alba DOC 2011 oraz Weingut Familie Auer, Zwigelt 2012
Do pikantnej pizzy Diavola z wędzoną mozzarellą czerwone Geografico, Contessa di Rada, Chianti Classico DOCG, 2008.
Do pizzy bianca ja podałabym białe Nals Margreid, Penon Pinot Bianco, Alto Adige DOC oraz Cantina Filippi, Castelcerrino, Soave DOC, 2011.
I na koniec pizza Fiori di zucchine jak sama nazwa wskazuje z kwiatami cukinii. Delikatna pizza i do niej białe Cantina Filippi, Castelcerrino, Soave DOC, 2011 lub J. Hofstätter, De Vite IGT, 2012.


Na deser otrzymaliśmy … tak, również pizzę - saltimboccę con nutella – upieczony placek ciasta na pizzę wypełniony nutellą.. do tego piłam już tylko wodę….

Więcej o degustowanych winach do przeczytania na:

A na wspaniałą prawdziwie włoską pizze zdecydowanie warto wybrać się do restauracji Mąka i woda mieszczącej się w Warszawie przy ulicy Chmielnej 13A.  Naprawdę warto,


A, pizzę neapolitańską je się nożem i widelcem. 


6 komentarzy:

  1. Nie wiedziałam tego wszystkiego. Dzięki Joasiu za ciekawe informacje.Serdecznie pozdrawiam.
    http://balakier-style.pl/

    OdpowiedzUsuń
  2. Mały błąd w opisie win do Margherity - "...oraz białe Weingut Familie Auer, Zwigelt 2012" .Zweigelt jest czerwony.
    p.s. poddaliście mi fajny pomysł na arancini.Nigdy tego nie jadłem. Świetny pomysł na przekąskę. Dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dzięki, no właśnie a nam wyszło, że jest równocześnie czerwonym i białym...

      Usuń